Viac inšpirácie pre vás

DomácnosťViete, čo je HYGGE? Dánsky recept na šťastný život

Hrejivá deka z mikrovlákna, rôzne vzory, rozmery: 130 x 170 cm – 6,99 €

 

Viete, čo je HYGGE? Dánsky recept na šťastný život...

 

Výborná správa je, že po hygge (dánsky „útulnosť“) nemusíte jazdiť až do Dánska. Tento stav môžete dosiahnuť všade, ale najmä vo vlastnom dome či byte. Pri vytváraní príjemnej „hygge“ atmosféry sa vám môžu hodiť aj bytové doplnky, ktoré nájdete v PEPCO.

 

Konferenčný stolík s kovovým košom, rozmery: 45 × 46 cm – 14,99 €

 

Na úvod by sme mali vysvetliť, čo je to hygge (číta sa „hýk“). Aby sme porozumeli tomuto fenoménu, treba sa pozorne pozrieť na dánsku spoločnosť. Obyvatelia Dánska patria totiž k najšťastnejším ľuďom na svete. A aký je teda ich recept na šťastie?

Úplne jednoduchý. Dáni sa vedia tešiť z maličkostí. To im umožňuje nájsť pokoj a relaxáciu v každodenných zážitkoch. Takto pravdepodobne vzniklo obľúbené dánske porekadlo: „Skromné, ale dobré“ a tiež veľká popularita fenoménu, vytvoreného okolo hygge. V literatúre sa na túto tému opakujú rady a tipy, ako tráviť voľný čas, ktoré nám majú uľahčiť dosiahnuť stav blaženosti. A to bez ohľadu na ročné obdobie alebo životné okolnosti. Základnou ingredienciou, ktorá sa často spomína, sú najmä harmonické vzťahy s blízkymi. Hygge sa zameriava aj na hľadanie potešenia v drobných aktivitách. Čítanie obľúbenej knihy so šálkou horúceho nápoja v ruke (Dáni milujú kávu), dlhé rozhovory pri ohnisku alebo spoločné varenie s priateľmi prinášajú do života skutočnú pohodu. 

 

Lampa v modernom dizajne, rôzne vzory – 9,99 €
Cementový obal na kvetináč, rozmery: 10 x 9 cm – 1,29 €

 

AKO DOSIAHNUŤ HYGGE U VÁS DOMA?

 

Náš dom, náš hrad  

 

Dáni trávia väčšinu svojho voľného času doma, preto venujú veľkú pozornosť interiéru a jeho výzdobe. Neznamená to však, že kupujú drahé kusy nábytku a zariaďujú svoje byty podľa najnovších trendov. Práve naopak – interiér má byť úprimný a prirodzený. Mal by odzrkadľovať skutočnú osobnosť majiteľa. Nevyhnutnosťou sú preto suveníry z ciest, rodinné fotografie a tzv. „predmety s dušou“. Dom v štýle hygge je zmesou mnohých štýlov. Vedľa dreveného stola sa v ňom objaví moderné kreslo a industriálna lampa. Dáni milujú prírodné materiály, ako je drevo, kameň, koža, plátno, prútie alebo kovy. Vďaka nim dosahujú v interiéri spojenie jednoduchosti a rafinovanosti. 

 


Svetelné gule, 20 ks LED, v ponuke rôzne vzory – 6,99 €
Sviečka v kovovom obale, s módnym nápisom – 2,49 €

 

Svetlo prosím!

 

Hygge nemožno dosiahnuť bez štýlových doplnkov – sviečok, bodového osvetlenia, teplých diek a vankúšov. V PEPCO nájdete všetky tieto nevyhnutné maličkosti.  

Významnú úlohu zohráva v interiérovom dizajne hygge osvetlenie. 80 % Dánov na otázku: „Čo si predstavíš, keď sa povie hygge?“ odpovie, že sviečky.

V mnohých domácnostiach sa objavujú tiež svetelné LED gule. Oddychovú a príjemnú atmosféru v interiéri vytvára predovšetkým teplá farba svetla. Recept je jednoduchý – pár drobných svetelných bodov v miestnosti, namiesto jedného silného zdroja. Takýto efekt môžete dosiahnuť pomocou sviečok, lampášikov alebo práve zásluhou svetelných LED gulí. Najdôležitejšie je nájsť harmóniu.

 


Sviečka v keramickom obale – 1,99 €

 

Svetelná reťaz, LED gule, 20 ks, rôzne vzory – 6,99 €
Prešívaná prikrývka, rozmery: 200 x 220 cm – 14,99 €
Sviečka v keramickej nádobe – 1,99 €
Lampášik, rôzne farby, rozmery: 11,6 x 15,7 cm – 1,29 €
Súprava 3 drevených domčekov, rozmery: 25 x 8 x 30 cm, 21 x 8 x 25 cm, 18 x 8 x 20 cm – 2,49 €

 

Nič nedodá interiéru hrejivejšiu atmosféru ako textílie. Prikrývka príjemná na dotyk, teplá, mäkká deka a chutný čaj v obľúbenom hrnčeku. To je osvedčený recept na vydarený večer.

Jarná kolekcia PEPCO, to je veľký výber doplnkov, ktoré umožňujú zariadiť si interiér v súlade s koncepciou hygge: deky a obliečky na vankúšiky s typickými škandinávskymi vzormi, taburetky na drevených nožičkách alebo prútené lampášiky a kovové košíky.

 

Obliečka na vankúš, rozmery: 40 x 40 cm – 1,29 €
Kovový kôš s textilnou vložkou, výška 39 cm – 6,99 €

 

Tak už s nami súhlasíte, že hygge je receptom na šťastie? :o)

 

 

Zobrazená ponuka je platná do vyčerpania zásob. Ponuka v predajniach sa môže líšiť, pokiaľ ide o množstvo a dostupnosť sortimentu, Fotografie zobrazujú ukážkové produkty a môžu sa nepatrne líšiť od skutočnosti.