INŠPIRÁCIE NA PREDVIANOČNÝ ČAS

Advent je tu o chvíľku a Štedrý deň raz-dva. Ale nie, prosím, neprepadávajte panike a zdržte sa predvianočného šialenstva. Veľké upratovanie presuňte v pokoji až na január, upečte si najobľúbenejšie vianočné koláčiky len tak pre radosť a sviatočnú vôňu a darčeky pre svojich najmilších si zaobstarajte v predstihu, aby ste sa vyhli nervóznym davom v obchodných centrách. A možno vám potom ostane aj trochu času na zopár vianočných inšpiratívnych riadkov od nás. Prajeme vám príjemné čítanie a nádherný adventný čas! :o))

SVETLO VIANOC

Sviečky a svetielka už veľmi dlho neodmysliteľne patria k Vianociam. Oheň bol už v starých pohanských časoch symbolom života a zaháňal zimu a tmu predovšetkým počas dlhých zimných mesiacov.

Mihotavé a teplé svetlo sviečok vstupuje do našich domácností už štyri týždne pred Štedrým dňom. V podobe adventných vencov, na ktorých sú zvyčajne štyri sviečky, ktoré sa postupne jedna po druhej zapaľujú každú adventnú nedeľu. Odpočítavajú nám čas, ktorý nás ešte delí od najkrajších sviatkov v roku. Niektoré adventné vence majú aj piatu sviečku. Tá sa zapaľuje pri štedrovečernom stole. Roztomilou svetelnou vianočnou tradíciou sú aj zapálené sviečky v orechových škrupinkách posielané ako loďky po vode. Každý z rodiny dostane svoju „loďku”. A keď sa loďky všetkých členov rodiny zoskupia uprostred vodnej hladiny, znamená to, že rodina bude v nasledujúcom roku spokojne pohromade. :o)

Nemôžeme zabudnúť ani na sviečky či svetielka na vianočnom stromčeku a tiež ďalšie svetelné dekoračné prvky, vďaka ktorým si doma, na balkóne či v záhrade vytvoríte tú pravú vianočnú atmosféru. Tradičné sviečky alebo žiarovky sú stále častejšie nahrádzané LED svetielkami, ktoré sú bezpečnejšie a úspornejšie. Predávajú sa ako súčasť rozličných dekorácií a tiež v rôznych farebných variantoch. Naozaj je z čoho vyberať!

Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY!

Tiež sa už tešíte na vianočné filmové rozprávky? Na rozmarnú Pyšnú princeznú, skromnú a pôvabnú Popolušku alebo usmievavú Šípkovú Ruženku? Pokiaľ ste odpovedali na všetky predchádzajúce otázky kladne, patríte pravdepodobne medzi skalných romantikov, ktorí si nevedia Vianoce bez rozprávok predstaviť. Ale pozor! Ešte pre upresnenie: bez rozprávok s princeznami! Pretože čo by to bolo za rozprávku, ak by v nej chýbala krásna a dokonalá princezná, ktorú zachráni nemenej krásny a dokonalý princ? :o))

A čo je na vianočných rozprávkach najlepšie? Môžete sa na ne pozerať celá rodinka. Prarodičia a rodičia na tie staršie, vekom „overené”, niekedy dokonca čiernobiele rozprávky, pri ktorých svojim potomkom rozprávajú, aké to bolo, keď sa na ne pozerali ako malí. A tí najmenší zase vtiahnu svojich predkov do deja klasických kreslených Disney rozprávok, ktoré sú plné akcie, vtipov, pesničiek a pestrých farieb. Na vkuse vlastne až tak nezáleží. Dôležité je, že ste spolu a je vám dobre. A ak ešte k tomu pod stromčekom pristane jedna z vysnívaných princezien, je to dokonalý HAPPY END.

VIANOČNÝ DRESS CODE PRE MALÉ PARÁDNICE

Už od útleho veku môžete svoje zlatíčka učiť tomu, ako sa správne obliekať na určité príležitosti. A Vianoce sa na takúto „nenútenú” lekciu dokonale hodia. Väčšinou ich trávime doma, takže sa nemusíte obávať faux pas v podobe obliatych šatôčok alebo zašpinených nohavíc. Všetko zostane len medzi členmi rodiny.

Jasné, môžete namietať, že najistejším riešením proti všetkým možným pohromám pri štedrovečernom stole by boli tepláčiky, ale nebola by to škoda? Veď detičky vyzerajú v tých slávnostných trblietavých kúskoch so sobmi, snehuliakmi či tučniakmi tak roztomilo! A naviac sa v tomto nevšednom oblečení budú cítiť dôležito a možno budú pri stromčeku aj viac poslúchať. A to už stojí za skúšku, čo poviete?

PEPCO TIP:
Malé fešandy určite poteší, ak si pod stromčekom nájdu mäkký darček. Ideálne mäkučký kúsok rozkošného oblečenia. :o)