INŠPIRÁCIE NA VALENTÍNA

Sviatok svätého Valentína je za rohom! Existujú naň rôzne názory: niektorí ho priam zbožňujú a doprajú si ho so všetkým, čo k nemu patrí – od drobných darčekov, kvetov až po spoločnú večeru, iní ho považujú za komerčnú záležitosť, ktorá k nám prišla z cudziny a odmietajú ho čo i len vziať na vedomie. Ale nech už je prístup ľudí k tomuto sviatku akýkoľvek, istá je jedna vec – lásku máme svojim najbližším prejavovať neustále. A prečo to jeden deň v roku, teda 14. februára, tak trochu „neprehnat”? Veď všetko, čo potrebujeme ku šťastiu, je láska. :o))

 

6 ZAUJÍMAVOSTÍ, KTORÉ STE MOŽNO NEVEDELI
O SVIATKU ZAMILOVANÝCH A ZOPÁR TIPOV NA SKVELÉ DARČEKY

  1. Deň svätého Valentína sa oslavuje každý rok 14. februára najmä
    v anglosaských krajinách. V prvom rade ako oslava lásky medzi intímnymi partnermi. Zamilovaní si posielajú romantické priania „valentínky” a dávajú si drobné darčeky, sladkosti, kvety atď.
  1. Najstaršia zachovaná valentínka pochádza z 15. storočia z Anglicka a najobľúbenejším motívom na dnešných valentínkach sú nepochybne srdiečka.

  1. Viete, že Valentín nie je žiadny novodobý výmysel? Jeho korene siahajú až do starovekého Ríma k sviatku Lupercalia a meno Valentín dostal neskôr po kresťanskom kňazovi, ktorý tajne, proti vôli rímskeho cisára Claudia II. sobášil rímskych vojakov. Cisár totiž nechcel, aby mali vojaci rodinu, pretože podľa neho potom strácali bojachtivosť. Valentín bol za svoj čin potrestaný smrťou. Popravili ho práve 14. februára.
  1. Karol IV. sa postaral o to, že relikviu svätca Valentína máme neďaleko. Nachádza sa na pražskom Vyšehrade, v bazilike sv. Petra a Pavla.

  1. So sviatkom zamilovaných sa spája aj jeden novší zvyk – milenci si na dôkaz svojej lásky zamknú zámok na niektorom z mostov a zahodia od neho kľúč, aby sa láska nikdy neskončila. Tento zvyk sa stal tak obľúbený, že už sa s ním stretávame nielen na Valentína.
     
  2. Na Slovensku si sviatok lásky spájame tradične s prvým májový dňom, keď sa zamilovaní bozkávajú pod rozkvitnutými stromami, najčastejšie pod čerešňou, višňou alebo jabloňou.