INŠPIRÁCIE NA VEĽKÚ NOC OD A DO ZET

Veľkonočné sviatky sú také dvere do jari. Poďte ich otvoriť spolu s nami, niečo sa o nich dozvedieť a načerpať nápady, ako si ich urobiť čo najkrajšie a najveselšie. Prajeme vám príjemné čítanie a samozrejme aj pohodové veľkonočné sviatky! :o)

BARANČEK
Tiež pečiete na Veľkú noc barančeka? Je to spomienka na Ježiša Krista, ktorý bol ako baránok obetovaný na kríži.

DÁTUM VEĽKEJ NOCI
Nie je pevne daný, je pohyblivý a slávi sa po prvom splne po jarnej rovnodennosti. To znamená, že tieto sviatky môžu byť kedykoľvek medzi
22. marcom až 25. aprílom.

JUDÁŠKY
Toto zatočené pečivo z kysnutého cesta vraj symbolizuje povraz, na ktorom sa obesil Judáš, keď zradil Ježiša.

KORBÁČ
Zdravie, sila a plodnosť z mladého prútia, z ktorého je korbáč upletený, sa mali vďaka šibačke preniesť na ženy a dievčatá.

KRASLICE
Pôvodne to bolo označenie len pre veľkonočné vajíčka v červenej farbe. Dnes týmto slovom označujeme všetky maľované veľkonočné vajíčka. K typickým farbám Veľkej noci patrí červená, žltá, zelená, červenohnedá, hnedá a čierna. Tieto farby bolo totiž možné získať z prírodných zdrojov. Vajíčka sú chápané ako zdroj nového života, prebudenie a súvisia s príchodom jari.

MAZANEC
Ide o jeden z najstarších druhov obradného pečiva, ktorý počas veľkonočných sviatkov nemohol chýbať v žiadnej kresťanskej domácnosti. Bohaté rodiny do neho pridávali tvaroh, aby bol vláčny.

RAPKÁČE
A ďalšie nástroje vydávajúce rámus, mali zvolávať ľudí na bohoslužby v dobe, kedy zvony symbolicky „odleteli” do Ríma, teda konkrétne na Zelený štvrtok.

VEĽKÁ NOC
Veľká noc je noc, kedy vstal Kristus z mŕtvych. Ide o najväčší kresťanský sviatok. Zároveň je Veľká noc prepojená aj s rôznymi ľudovými a pohanskými tradíciami oslavujúcimi príchod jari.

VEĽKONOČNÁ NEDEĽA
V tento deň slávia kresťania zmŕtvychvstanie Krista. Končí pôstne obdobie, nastáva obdobie radosti a pokoja. Práve v tento deň sa piekol veľkonočný baránok.

VEĽKONOČNÝ PONDELOK
Každý pozná najznámejšiu veľkonočnú riekanku: „Šibi, ryby, mastné ryby, kus koláča, od korbáča, ja chcem iba máličko, maľované vajíčko.” Zo všetkých strán bude znieť práve na Veľkonočný pondelok.

VEĽKONOČNÝ TÝŽDEŇ
Alebo tiež „Svätý” či „Veľký” týždeň začína Kvetnou nedeľou a končí Veľkonočnou nedeľou a kresťania si počas neho pripomínajú posledný týždeň Kristovho života na zemi. Niektoré dni tohto týždňa majú zvláštne názvy: Škaredá streda, Zelený štvrtok, Veľký piatok a Biela sobota.

ZAJAČIK
Veľkonočný zajačik sa objavil už na konci 17. storočia v Nemecku. Podľa detských rozprávok schovával práve on veľkonočné vajíčka po dome a záhrade a deti ich potom hľadali. Tento zvyk je dnes rozšírený po celom svete, hlavne v Nemecku a USA.