INŠPIRÁCIE NA SIESTU POD ŠÍRYM NEBOM

Slniečko už začíná krásne hriať a láka nás stále častejšie von. Vďaka jeho hrejivým lúčom a blankytnému nebu bez mráčka sa naše „životné baterky” zase nabíjajú naplno a vracia sa nám energia i optimizmus. Doprajte si aj vy slnečnú náladu plnú oddychu a choďte na vzduch. Napríklad práve v našej spoločnosti. :o))
 

TRÓPY ZA DVERAMI

Exotické krajiny v tropickom pásme sú pre väčšinu našincov lákavé, ale stále veľmi vzdialené. Prečo si ich veselú a bezstarostnú atmosféru nevyčarovať priamo doma, rovno na balkóne alebo teraske?

Trópy hrajú sýtymi farbami. Farebné vankúšiky, koberce alebo závesy
s kvetinovými alebo zvieracími motívmi osviežia aj ten nejnudnejší interiér a úžasne vyniknú predovšetkým na neutrálnom pozadí (biele, béžové alebo svetlo žlté steny, bledomodrá pohovka atď.).

Nezabudnite na kvety a povysádzajte ich pokojne po celom balkóne. Budete si tak pripadať ako uprostred bujnej zelene dažďového pralesa. Tropický štýl skvele dotiahnete niekoľkými drobnejšími kúskami prúteného, ratanového alebo dreveného nábytku a večernú romantiku pod hviezdami podporíte štýlovými lampášikmi.

JE ČAS NA SUPER PIKNIK

Jednou z nepopierateľných výhod teplých dní je, že môžete vyraziť na piknik. Tradícia piknikov, teda stolovania pod šírym nebom, je veľmi stará a siaha až do Francúzska do polovice 18. storočia. „Piknikovanie” sa ale teší veľkej obľube aj dnes – dobré jedlo, zábava a romantika, čo viac si človek môže priať? Tak si pribaľte do piknikového koša pár našich tipov a vyrazte do prírody.

 • Občerstvenie na piknik si pripravte s jednodňovým predstihom
  a vyberajte také, ktoré sa dá jednoducho zjesť bez rizika rozpadnutia či rozliatia. Skvelé sú ovocné a zeleninové šaláty v uzavretých miskách alebo sendviče.
 • Pokiaľ budete so sebou brať dezert, vyhnite sa radšej tým
  s čokoládou
  . Rada sa v teple rozpúšťa. :o)
 • Keď plánujete piknik na vzdialenejšom mieste, držte potraviny a nápoje v chladiacej taške.
 • Do piknikového koša alebo tašky poskladajte všetko v opačnom poradí, v akom budete jesť. Na dno dezert, ďalej hlavný chod a predkrm až hore. Nebudete sa tak musieť k jedlu zložito „prehrabávať”.
 • Pokrmy servírujte na praktickom plastovom alebo papierovom riade. Sklo a porcelán sú síce štýlovejšie, ale zato krehkejšie. :o)
 • Okrem veľkej deky a servítok si nezabudnite vziať aj niečo na
  zábavu
  – loptu, bedminton, kroket alebo karty.
   

PITNÝ REŽIM V NAŠEJ RÉŽII

Keď teplota vonku stúpa, je potrebné venovať zvýšenú pozornosť pitnému režimu. Veď sme asi zo 60 % tvorení vodou, ktorá je pre nás životne dôležitá. Denne by sme mali vypiť približne 2–3 litre tekutín. Toto množstvo je ale veľmi individuálne a závisí na mnohých vonkajších aj vnútorných faktoroch. Každopádne sa oplatí dodržiavať pár jednoduchých pravidiel, aby vám takzvane „nevyschlo”. :o)

 • Naštartujte deň pohárom čistej vody. Telo potrebuje po noci dočerpať tekutiny.
 • Najlepšie je piť obyčajnú vodu a občas ju doplniť nesladeným bylinkovým alebo ovocným čajom či minerálkou. Sladeným nápojom se radšej úplne vyhnite. Pokiaľ vám neochutená voda veľmi nevonia, môžete ju vylepšiť plátkami citrónu, pomaranča alebo uhorky.
 • Kávu za tekutinu nepočítajte a vždy ju zapite pohárom vody.
 • Noste si vždy so sebou fľašu na vodu a pravidelne sa napite.
 • Tekutiny môžete doplniť i ovocím, zeleninou či polievkami.
 • Pite slamkou. Vypijete toho omnoho viac, než obvyklým spôsobom.
 • Nepite nadmerne. Aj pre doplňovanie tekutín platí „všetko s mierou”.