ROZPRÁVKOVÉ INŠPIRÁCIE

Rozprávky miluje každé dieťa. Rado sa nechá unášať magickými príbehmi, kde dobro vždy zvíťazí nad zlom. Vďaka tomu, že sú zloduchovia porazení, dieťa získa istotu, že aj jeho vlastný strach a obavy môžu byť zničené. Musí sa im odvážne postaviť rovnako, ako hrdina z rozprávky. Príbehy nesú dôležité posolstvá a otvárajú nové témy. Okrem toho rozprávky samozrejme rozvíjajú detskú fantáziu a inšpirujú. Tento úžasný, čarovný svet niekedy chýba aj nám dospelým. Staňme sa opäť na chvíľu deťmi a ponorme sa spoločne do rozprávkového sveta!

WALT DISNEY - ROZPRÁVKOVÝ GÉNIUS

Keď v roku 1928 cestou vlakom nakreslil Walt Disney svojho myšiaka, vôbec mu nenapadlo, že sa dočká takého úspechu a stane sa oficiálnym maskotom celého budúceho veľkolepého štúdia. Pomenoval ho Mickey Mouse podľa iniciálok svojej drahej manželky. Vedeli ste, že sa pôvodne mal volať Mortimer? Našťastie bola pani Disneyová natoľko rozumná, že to manželovi vyhovorila s tým, že meno pôsobí trochu chladne a nehodí sa tak roztomilej myške. Mickey Mouse získal ako vôbec prvá kreslená postava svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

KAMARÁTI MICKEY A MINNIE

Jedna z najobľúbenejších postavičiek, ktorú zbožňujú deti po celom svete, Mickey Mouse, sa prvýkrát objavila na plátne v čiernobielom, nemom, šesťminútovom filme s názvom Plane Crazy roku 1928. Po jeho boku tu vystupuje aj jeho verná a pôvabná priateľka Minnie Mouse. Samotný príbeh filmu bol inšpirovaný udalosťou z roku 1927, kedy Američan Charles Lindbergh ako prvý človek preletel Atlantický oceán. Malý Mickey sa vo filme tiež túži naučiť lietať. Zostrojí si vlastné lietadlo a spoločne s Minnie, pred ktorou sa chce vytiahnuť, vyletí do vzduchu. Čaká ich však veľa kotrmelcov a nehôd. Minnie z lietadla nahnevane vyskakuje a k hladkému pristátiu použije svoje spoďárky. Mickeyho let aj celá bláznivá groteska potom končí nárazom lietadla do stromu. Viete si to živo predstaviť, že áno? Vtedajší diváci boli ohúrení a od smiechu lapali po dychu. Tak vznikol slávny fenomén Mickey Mouse aj samotný Walt Disney.

OBLEČME DETI DO ROZPRÁVOK

Spoločnosť Walta Disneyho je dnes gigantický konglomerát, ktorý prepája veľa slávnych mediálnych značiek. Walt ho zakladal spoločne so svojím bratom Royom Disney. Spoločnosť má za sebou obrovské množstvo úžasných rozprávok obľúbených po celom svete. Veľkým prelomom sa stal film Toy Story: Príbeh hračiek z roku 1995. Išlo totiž o vôbec prvý celovečerný film vyrobený kompletne pomocou počítačovej animácie a režisér John Lasseter dostal špeciálnu cenu za mimoriadny príspevok do kinematografie. Snímok bol zaradený aj do amerického Národného filmového registra. Ale najviac rozprávku ocenia práve deti, ktorým otvára fantazijný svet hračiek. Tie ožijú vo chvíli, keď z izby vytiahnete päty. Hračky prežívajú svoj dobrodružný život plný kamarátstiev i sporov podobne, ako skutočné deti na ihrisku.

SUPERHRDINOVIA SÚ TRENDY!

Milujú vaše deti komiksových hrdinov? Ani sa im nie je čo čudovať. Superhrdinovia v komiksoch majú zvláštne nadprirodzené schopnosti, sú silní, odvážni a bojujú so zlom. Ukazujú väčším aj menším deťom morálne hodnoty a odhodlanie pevne stáť na tej správnej strane. V príbehoch je veľa akcie a všetci v nich vyzerajú jednoducho skvele! Jedným z najobľúbenejších komiksových postáv je nepochybne Spiderman. Bol vytvorený na mieru mladým študentom, ktorí tvorili hlavnú cieľovú skupinu. Príbeh o pavúčom chalanovi v červenomodrom kostýme, ktorý na svojej pavúčej sieti doslova lieta medzi budovami veľkomesta bol prvýkrát vydaný v roku 1963 slávnym vydavateľstvom Marvel Comics a dodnes je najpredávanejšou komiksovou sériou. Postava Spidermana sa stala medzi študentmi kultová. Aj váš chlapec si určite rád predstaví, že je týmto superhrdinom.

A ČO PRE TEENAGEROV?

Tvária sa vaši teenageri, že už sú na rozprávky príliš veľkí a Mickey Mouse je dávna minulosť? Nešťastne lamentujú nad neodvratne sa blížiacim septembrom? Doprajte im tiež niečo dizajnové a trendy, nech si do nového školského roka prinesú niečo zábavné a cool, čo im budú spolužiaci závidieť. Nielen že im spríjemníte koniec prázdnin, ale aj podporíte ich chuť sa učiť. Aspoň na začiatok.