INŠPIRÁCIE NA PRVÝ DEŇ V ŠKOLE

Prázdniny sa chýlia ku koncu a prvý školský deň doslova klope na dvere. Či už patríte medzi rodičov "skúsených" školákov, ktorých nič neprekvapí, alebo naopak máte doma prváčika, ktorého onedlho čaká prvá školská skúsenosť, skúste doma vytvoriť nezabudnuteľnú predškolskú atmosféru bez zbytočného stresu. Máme pre vás pár tipov, ako na to. Prajeme príjemný školský rok! :o)

1. Pripravte pracovné miesto a školské pomôcky

Šťastie praje pripraveným, takže je fajn dopredu vedieť, aké veci bude vaše dieťatko do školy potrebovať a nečakať s ich nakupovaním na poslednú chvíľu. Môžete z nákupov urobiť príjemnú zábavu a nechať svoje dieťa vybrať si, čo sa mu páči. "Vpláva" tak jemnou, nenásilnou formou do nastávajúcich školských povinností. Pomôžte mu tiež s vytvorením vlastného pracovného kútika, kde bude mať svoj pokoj na učenie. Spoločne s prváčikom nachystajte aj jeho tašku do školy. Síce ju nebude prvý deň potrebovať, ale je to pre neho dôležitý symbol.

2. Krásne sa vyspite

Večer pred začiatkom školy si všetko pripravte, nech sa ráno vyhnete zmätkom a zhonu. A nastavte si budík, aby ste ráno nezaspali. ; O) Pred spaním sa ešte so školáčikom porozprávajte o tom, čo ho v laviciach čaká. Upozornite ho, že sa nemá čoho báť, a porozprávajte mu, ako to v škole chodí. Pridajte aj vlastné, samozrejme tie veselšie spomienky na školu a snažte sa rozptýliť jeho prípadné obavy. A potom ho už nažeňte do postieľky, nech je ráno plný energie a elánu.

3. Urobte si sviatočný deň

Či už máte doma prváčika alebo ostrieľaného školského machra, urobte si z prvého školského dňa sviatok. Vezmite si v práci voľno, nech sa nikam neponáhľate a deti nemusia hneď prvý deň do družiny. Môžete pozvať aj starých rodičov, nech aj oni vyprevadia prváčika prvýkrát do školy. Oblečte svoje školopovinné ratolesti do sviatočného a seba tiež. Podčiarknete tým výnimočnosť chvíle. Po návšteve školy môžete zájsť na zmrzku, dať si dobrý obed, vyraziť do kina alebo na krátky výlet. Proste si tak trošku predĺžiť prázdninový čas. : O)

4. Vykročte pravou nohou

Škola je takmer celoročný záprah pre deti aj rodičov. Každodenné vstávanie, povinnosti, stres. Ale je to tiež miesto, kde sa deti (a často aj rodičia) dozvedajú zaujímavé veci a získavajú nových kamarátov, mnohokrát na celý život. Skúste teda k nastávajúcemu školskému roku pristupovať optimisticky a uvidíte, že tým "nakazíte" aj svojich školákov a školáčky. Pribaľte im prvý deň do tašky malý talizman, napríklad obľúbeného plyšáčika, nech majú v tej veľkej neznámej škole niečo svoje. A hlavne, keď vyrazíte ráno do školy, vykročte spoločne z dverí pravou nohou, nech vám to v tom novom školskom roku všetko pekne ide. : O))