MÓDNE NÁZVOSLOVIE NA INŠPIRÁCIU

Džínsy, pulóver, tričko… s týmito slovami sa stretávame každý deň, ale vieme, čo vlastne znamenajú a ako vznikli? Vydajte sa spoločne s nami za ich pôvodom a rozšírte si svoje obzory z oblasti módy. Uvidíte, že vás čaká zaujímavá cesta… :o)

MIKINA + TEPLÁKY

Slovo mikina, aj keď to tak úplne neznie, pochádza z našich končín. Vzniklo z obchodného označenia tohoto kúsku oblečenia, ktoré znelo Miki, t. j. pravdepodobne od vlastného mena Michael. Nesúvisí teda s postavičkou Mickeyho Mouse, ktorý sa ako obrázok na mikinách často vyskytoval.

Pôvod slova tepláky je jednoznačnejší – ide vlastne o „teplé nohavice“.

DŽÍNSY

Názov tohto nestarnúceho kúsku oblečenia, anglicky (blue) jeans, pochádza z francúzskeho označenia pre farbivo, ktoré sa na farbenie džínsov používalo: bleu de Gênes, janovská modrá. Na nápad vyrábať z pevnej látky nohavice prišiel bavorský Nemec Levi Strauss, ktorý sa prisťahoval do Ameriky. Zlatokopovia boli z týchto praktických nohavíc doslova nadšení. Džínsy sa stali slávnymi aj vďaka hercovi a módnej ikone Jamesovi Deanovi, ktorý ich nosil vo svojich filmoch.

LEGÍNY

Pôvod ich názvu nájdeme v angličtine, t. j. leggings. Ide o spodný diel oblečenia, ktorý tesne obopína nohy (vlastne taký „priliehavý“ druh teplákov). V minulosti boli legíny tvorené dvoma oddelenými časťami pre každú nohu zvlášť. V súčasnosti sú legíny veľmi obľúbené a nosia sa ako súčasť elegantných aj športových outfitov.

TRIČKO

Tričko súvisí s francúzskym slovom „tricot“, čo je označenie pre pleteninu alebo úplet. Tento veľmi obľúbený typ oblečenia má vo svojom šatníku asi každý a nosí sa v nespočetnom množstve variant. Je považované za menej formálny druh oblečenia ako napríklad košeľa a existuje vo variante s krátkym aj dlhým rukávom.

BOXERKY + SLIPY

Boxerky (v angličtine boxer briefs či trunks v sebe spájajú vlastnosti trenírok - majú dlhšie nohavičky, a slipov - sú priliehavé. Ako je z názvu zrejmé, boxerky, vtedy vlastne trenírky s koženým pásom, začali nosiť boxeri, aby počas zápasu ich bielizeň zostala na svojom mieste. :o) Dneska patria boxerky medzi veľmi populárne kúsky spodnej bielizne a nosia ich aj ženy.

Slipy (z angl. slip - rýchlo nasadiť, vkĺznuť) majú tvar písmena V a na rozdiel od trenírok a boxeriek nemajú na stehnách nohavičky. Začali sa vyrábať v roku 1935 v Chicagu ako alternatíva suspenzoru.

KARDIGÁN + SUKŇA

Kardigán je druh dámskeho aj pánskeho svetra. Je bez goliera a má hlbší výstrih v tvare písmena V. História tohoto pohodlného a funkčného svetra siaha až do polovice 19. storočia, kedy ho nosil britský vojvodca James Thomas Brudenell, 7. gróf z Cardiganu. Rovnakým svetrom vybavil aj vojakov, ktorí ho potom spopularizovali po celej Európe. Dnes doplňujú svoje jarné a jesenné outfity kardigánmi aj dámy a vyrábajú sa z najrôznejších materiálov.

Názov sukňa je odvodený od slova „súkno“, t. j. zo súkna ušitý odev. Dnes už sa ale nešije len zo súkna, ale zo všetkých možných materiálov. Sukne sa pravdepodobne objavili už v praveku a nosili ich muži aj ženy. V súčasnej dobe ide skôr o dámsky kúsok odevu. Teda až na výnimky. :o)

DŽEGÍNSY + PULÓVER

Džegínsy vznikli spojením slov džínsy a legíny. Nie sú ušité z klasickej džínsoviny, ale ich materiál ju pripomína. A nosia sa pohodlne ako legíny.

Pulóver (z angl. pull over = pretiahnuť), ako už názov napovedá, je sveter bez zapínania, ktorý sa „preťahuje“ cez hlavu. Jeho história siaha až do
15. storočia, kedy bol obľúbeným kúskom oblečenia námorníkov a rybárov.