VESELÉ JESENNÉ INŠPIRÁCIE

Ani sme sa nenazdali a počasiu už naplno vládne jeseň. Príroda hrá všetkými farbami, ako na karnevale. Asi sa chce ešte na poslednú chvíľu do sýtosti zabaviť pred dlhým zimným spánkom. Užime si to spolu s ňou! Pestrofarebné lístie poletuje v posledných hrejivých lúčoch babieho leta. Práve je ten najvhodnejší čas na púšťanie šarkanov. Jeseň je predsa veselá! Strávte ju spolu s nami pri čítaní. :)

OBLEČME SA DO JESENNÝCH FARIEB!

Nielen príroda by mala pestrofarebne žiariť. Aj vy si doprajte veselé farby, ktoré skrášlia čím ďalej tým chladnejšie dni. Ideálnymi odtieňmi na toto ročné obdobie sú žltá, oranžová a červená. Nič nie je príjemnejšie, než sa zababušiť do veľkého huňatého šálu či svetra, v ktorom vám bude krásne teplučko. Už samotné zrakové vnímanie týchto teplých farieb vás zahreje. Premýšľali ste niekedy, čo jesenné farby symbolizujú pre našu psychiku?

ČERVENÁ FARBA

Červená farba je veľmi výrazná a predstavuje silné emócie na opačnej strane emočného spektra – lásku a zlobu. Pôsobí vznešene, preto sa do nej často obliekali králi, čím chceli vzbudiť úctu. Červená je energická farba aktivujúca zmenu. Spája sa s predstavami ohňa, krvi a nebezpečenstva, preto sa používa ako výstražné znamenie.

ORANŽOVÁ FARBA

Oranžová farba sa veľmi silne spája s predstavou slnečnej krajiny, bohatou úrodou, dokonca s bohatstvom všeobecne. Vzbudzuje pocit radosti a slávnostného vzrušeného očakávania. Často k nej vraj inklinujú zvedaví a ctižiadostiví ľudia.

ŽLTÁ FARBA

Žltá symbolizuje dynamickú a pohybujúcu sa energiu, ktorá vystupuje von. Používa sa pre znázornenie slnka a slnečnej energie. Táto farba pôsobí veselo a otvorene, znamená oslobodzujúce uvoľnenie napätia. Milovníci žltej farby hľadajú stále niečo nové a zbožňujú slobodu.

ZDRAVIE SA SKRÝVA V TEPLOM OBLEČENÍ

Rána a večery sú už chladné. Prvé ranné mrazíky nás každý rok dokážu poriadne prekvapiť. Musíme byť pripravení a do tepla schovať najmä naše deťúrence. Tie ochladenie veľmi ťažko znášajú a môžu prechladnúť ešte rýchlejšie ako my dospelí. Okrem rôznych vitamínov tvoria základnú výbavu a istotu proti nachladnutiu teplé čiapočky, šále a rukavice. Nepodceňujme to. Radšej sa o pár minút dlhšie obliekať, ako ležať týždeň s teplotami.

HALLOWEEN

Každý z nás pozná veľmi obľúbený americký sviatok Halloween, ktorého popularita už pomaly preniká aj do Európy. Slávi sa predvečer z 31. októbra na 1. novembra pred Sviatkom všetkých svätých. Pravdepodobne vychádza z keltského sviatku Samhain, ktorý znamenal koniec leta a prípravu na blížiace sa zimné obdobie a do Ameriky ho doniesli Íri. Bola to slávnosť venovaná všetkým nadprirodzeným silám, vrátane duší zomrelých. Neskôr túto prastarú pohanskú tradíciu prevzalo aj kresťanstvo. V stredoveku sa verilo, že mŕtvi môžu v tento čas nadobudnúť fyzickú podobu a ľudia svetlom sviečok odháňali bosorky a zlých duchov.

Sviatok milujú najmä deti, ktoré sa prezliekajú do rôznych strašidelných kostýmov. Toto prezliekanie začalo v 20. rokoch minulého storočia. Najprv si detičky len ufúľali tvár sadzami a hodili na seba staré, roztrhané šaty. Postupne sviatok naberal na popularite a od 50. rokov sa značne skomercionalizoval. Dnes chodia deti v kostýmoch od domu k domu, koledujú a pýtajú si sladkosti. Keby nič nedostali, vyviedli by dotyčnému nejakú neplechu, napríklad by mu hodili na stenu domu vajce. Aj táto tradícia má svoje hlboké korene. V stredoveku bol totiž zvyk, že si chudobné deti chodievali po domoch pýtať jedlo.

TEPLO ZVONKA AJ ZVNÚTRA

Okrem toho, že sa teplo oblečieme, je dobré prijímať teplo aj zvnútra prostredníctvom teplých nápojov, ktorá nás zaručene zohrejú. Aby ostali nápoje dlho teplé a čerstvé, odporúčame používať termohrnčeky a to nielen pri cestovaní či v práci, ale pokojne aj doma pri sledovaní večerného filmu. Veď čo je účinnejšou zbraňou proti chladu a pomocníkom na podporu imunity, ako teplý bylinkový čajík? Ideálne zo sušených byliniek priamo z lekárne alebo od starostlivej starkej. Samozrejme aj s koláčikom :)