INŠPIRÁCIE NA JESENNÉ HYGGE

S dánskym výrazom „hygge“ (čítajte hü-ke) ste sa už možno stretli. Je to totiž slovo v poslednej dobe dosť módne a obľúbené a dalo by sa preložiť ako pohodový prístup k životu spojený s pohodlným bývaním a umením užívať si prítomné okamihy. Tento škandinávsky „recept“ na šťastie sa veľmi hodí do dnešnej uponáhľanej doby, a navyše aj do obdobia jesenných a zimných mesiacov. Preto sme dali do kopy pár jeho základných princípov, aby sme vás inšpirovali. Aj keď vlastnú cestu ku šťastiu si každý z nás musí nájsť sám. Jednoducho žite hygge po svojom! :o))

1. ATMOSFÉRA, PRÍTOMNOSŤ, POTEŠENIE

Vytvorte si doma fajn atmosféru - stlmte svetlá, zapáľte sviečky alebo krb, pustite si obľúbenú hudbu, vypnite mobilné telefóny, notebooky i televíziu. Siahnite po knižke, časopise, pohári vína. Pripravte si niečo dobré na maškrtenie a uvarte si voňavý čaj či kávu. Skrátka sústreďte sa na prítomný okamih a užívajte si ho.

2. ROVNOSŤ, VĎAČNOSŤ, HARMÓNIA

Vychádzajte ostatným pokiaľ možno v ústrety - niekedy stačí len drobnosť a hneď máte zo seba i zo sveta okolo lepší pocit (postrážte kamarátke deti, pripravte zaneprázdnenému kolegovi kávičku, pomôžte zmätenému cudzincovi kúpiť lístok...). Radujte sa z maličkostí, ktoré vás počas dňa stretnú. A urobte si čas na to, čo vás robí šťastnými. K pokojnej a priateľskej atmosfére prispieva aj to, že sa stále neporovnávame s ostatnými a „nesúťažíme“ s nimi.

3. POHODLIE, MIER A ÚTOČISKO

Neponáhľajte sa, zastavte sa, uvoľnite sa. Nenaháňajú sa za kariérou, úspechom, novými zážitkami, stále perfektnejšími výkonmi. Proste chvíľu len tak buďte a nechajte život plynúť. Jednou z veľkých výhod „hygge“ filozofia je, že má pozitívny prístup k pomalšiemu životnému tempu, čo väčšina ľudí v tejto hektickej dobe uvíta. Starajte sa o svoj domov a urobte z neho bezpečné a láskyplné útočisko pre celú svoju „tlupu“ a priateľov.

Zdroj: Wikipedie, heslo „hygge“