VIANOČNÉ INŠPIRÁCIE

A je to tu! Aj vy sa celý rok tešíte na Vianoce, ale desíte sa toho šialeného nakupovania, vymýšľania čo a komu kúpiť a obiehanie všemožných obchodov? Namiesto toho, aby ste doma v pokoji vypekali medovníčky, kapustnicu a iné dobroty, neviete, čo skôr, pretože musíte toho ešte toľko stihnúť... A teraz: hlboký nádych a výdych. Doprajte si tento rok krásny advent a predvianočné prípravy bez zbytočných stresov a naháňačiek. To, čo si budú po rokoch deti pamätať, je atmosféra, ktorú sa vám podarilo vytvoriť, nie množstvo darčekov. A manžel? Ten predsa najviac ocení dobrú večeru a váš žiarivý a pokojný úsmev na tvári. Zahoďte starosti a nechajte sa inšpirovať zaujímavými tipmi na darčeky pod stromček a krásnymi dekoráciami vášho domova.

MUSÍ SA VŠETKO TOČIŤ OKOLO DARČEKOV?

Pravdou je, že naše deti väčšinou už všetko majú. Keď niečo počas roka potrebujú, najmä do školy, nečakáme s tým až na koniec roka. Na Vianoce si teda nezvykneme dávať to, čo potrebujeme, ale doprajeme si to, po čom túžime. Koľko by ale takýchto balíčkov malo byť? A musia sa celé sviatky točiť len okolo darčekov? Je to naozaj to najpodstatnejšie na Vianociach? Najväčším sklamaním pre deti je, keď dostanú množstvo darčekov, ale po ničom z toho v skutočnosti netúžili. Pozerajú sa do vyčerpaných tvárí svojich rodičov, ktorí strávili celý advent behaním po nákupných centrách, aby všetko zabezpečili, ale zabudli pri tom zhone s nimi tráviť spoločný čas. Čo tak to tento rok trochu zmeniť? Darčeky áno, ale stanovte si rozumné pravidlá. Rozprávate sa s deťmi o tom, že kvalita prevyšuje kvantitu. A nezáleží tak úplne na tom, čo vykladajú ich spolužiaci v škole. Urobte si navzájom radosť pár darčekmi, ktoré starostlivo vyberiete a budete presvedčení, že sú to pravé! Ušetríte tak čas, peniaze, aj svoje psychické zdravie. :)

NECH SA PÁČI, VIANOČNÁ NÁLADA, POĎ ĎALEJ

Tesne pred Vianocami sa všade rozzúri tradičný zhon, ktorý zmetie všetku sviatočnú nehu ako hurikán a my sa už na tie sviatky aj prestaneme tešiť. Nedovoľte ostatným, aby vám svojim stresom ukradli toto radostné očakávanie! Vytvorte si doma príjemnú vianočnú atmosféru, ktorá je základom sviatkov. Je to ten najväčší dar, aký rodine môžete darovať. Trávte spolu čas plný vzájomnej starostlivosti, pozornosti a lásky. Ozdobte si spoločne vašu domácnosť a nech každý pridá tú dekoráciu, ktorú má najradšej. Obklopíte sa tak vianočnou náladou. Ozdoby môžete s deťmi aj vlastnoručne vyrobiť, alebo si nejaké vyberte v obchodoch, ponuka je naozaj široká.

NEZABUDNITE NA PRÍBEHY!

Vianočné rozprávky, ale aj príbehy o Ježiškovi a Betleheme vám zaručene pomôžu vytvoriť sviatočnú náladu. Pri teplom svetle sviečok na adventnom venci sa rozprávajte o tom, čo je poslaním Vianoc a čo znamená byť štedrý. Deti väčšinou s nadšením počúvajú historky a zážitky z detstva svojich rodičov, keď bolo všetko „také iné“. Pri rozprávaní si spomeňte aj na svojich blízkych, rodičov, babičky, tetušky… Spoločne strávené radostné chvíle vám utužia rodinné vzťahy a prinesú naplnenie. Urobte si predvianočný čas príjemný!

MENEJ PRACUJTE, VIAC SA ZABÁVAJTE

December je plný najrôznejších kultúrnych akcií. Divadlá, galérie, múzeá, koncertné sály, kultúrne domy či staré dobré kiná ponúkajú skutočne rozmanitý vianočný program pre celú rodinu. Nenechajte si utiecť možnosť zažiť spoločne niečo krásne a nezabudnuteľné. Doprajte si viac vzrušenia, ako je vysedávanie pred telkou (hoci na Popolušku sa už nemôžem dočkať :). Ani si nevšimneme, ako rýchlo nám naše ratolesti vyrastú a už o pár rôčkov nebudú chcieť s nami nikam chodiť. A samozrejme, každá škola aj škôlka pripravuje so svojimi žiakmi vlastné besiedky alebo výstavy ich prác. Takémuto programu rozhodne venujte náležitý čas a pozornosť. Vaše dieťa bude na seba hrdé a vy naň tiež. Nezabudnite sa „na kultúru“ krásne obliecť a užite si spoločné chvíle!