INŠPIRÁCIE NA NOVOROČNÉ PREDSAVZATIA

Schudnem, budem jesť zdravo a začnem pravidelne športovať. To sú vraj najčastejšie predsavzatia, ktorá si na nový rok dávame. Paradoxne k najfrekventovanejším predsavzatiam patrí aj „nedávať si už žiadne predsavzatia“. Zaujímavé je, že predsavzatia si ľudia dávajú od nepamäti. Napríklad už v roku 1404 si benátsky kupec Gregorio Dati napísal do svojho denníka, že nebude chodiť do obchodu počas cirkevných sviatkov. Ako to s predsavzatiami vlastne je, majú vôbec zmysel a čo robiť, aby nám vydržali, o tom si prečítate v nasledujúcom článku. Prajeme inšpirujúce čítanie a hlavne pevnú vôľu! :o)

NA NOVÝ ROK DO ZDRAVIA SKOK!

Zdravý životný štýl medzi predsavzatiami jednoznačne dominuje. Z toho je zrejmé, že nám na zdraví naozaj záleží. Šport a pohyb nám väčšinou v živote chýbajú, a keď sa rozhodneme zaradiť ich do každodenného rozvrhu, určite nám to len prospeje. Nejde ale o to začať priamo tréningom na maratón, lepšie je nájsť si športovú aktivitu, ktorá vám bude robiť radosť, a pomaličky pridávať. Ideálna je napríklad joga alebo pilates, ktoré v sebe spájajú prvky na preťahovanie aj posilňovanie tela. Po sedavej práci pri počítači je to balzam pre celé telo. A aj keby ste začali napríklad len pravidelnou prechádzkou do práce, bude to fajn. :o)

Jesť zdravo a schudnúť sú ďalšie naše obľúbené predsavzatia. Skúste zabudnúť na najrôznejšie „overené“ diéty, ktoré väčšinou vedú k jojo efektu, a vynechajte alebo aspoň obmedzte umelé „fast-foodové“ varianty, ktoré jeme hlavne preto, že sa ponáhľame. Urobte si na prípravu jedla aspoň trochu času a uvarte si niečo chutné z pôvodných ingrediencií bez konzervantov, farbív, škodlivých „éčok“ a ďalších zbytočných chemických „vypchávok“, ktoré jedlo znehodnocujú. Len kvalitné jedlo vám dodá potrebnú energiu bez nadbytočných kalórií.

HLAVNE NESTRÁCAŤ NÁDEJ!

Prvý krok k zmene, ktorú si prajete, je určite už ten, že si predsavzatia vôbec dáte. Je to dôkaz, že nie ste ľahostajní a chcete vo svojom živote niečo zlepšiť. Hlavne buďte optimisti a nemyslite na minulé neúspechy. Skúste si dávať predsavzatia, ktoré sú splniteľné a nepreceňovať svoje schopnosti. Dobré je zvoliť si konkrétny termín, kedy chcete so zmenou začať, a dodržať ho. Pomáha aj to, keď si predsavzatie napíšete niekam na viditeľné miesto, aby ste ho mali často na očiach. Odmeňujte sa, keď sa zase o kúsok posuniete ďalej, a hlavne nezúfajte, keď to práve nejde. Jednoducho to skúste znova! :o) 

Zdroje: www.zij-zdrave.cz; www.novinky.cz/koktejl; www.zeny.cz/lifestyle