INŠPIRATÍVNE VALENTÍNSKE ZAUJÍMAVOSTI

Rok sa s rokom zišiel a máme tu zasa Valentína - sviatok všetkých zamilovaných. Niektorí ho oslavujú, iní zatracujú, ale chladným nenechá asi nikoho. Prečo by aj, keď ide o lásku, cit, ktorý je tak hlboko ľudský. A práve tá stála v staroveku pri vzniku tohto sviatku. Áno, počujete dobre, Valentín nie je žiadna novodobá komerčná záležitosť, ale sviatok s tisícročnou tradíciou. Svoje meno totiž získal po kresťanskom kňazovi Valentínovi, ktorý aj napriek zákazu rímskeho cisára Claudia II. oddával rímskych vojakov. Ten zastával názor, že ženatý vojak stráca svoju bojachtivosť, a nebohého Valentína potrestal smrťou. Stalo sa to práve 14. februára. A ako sa Valentínov láskyplný odkaz za tie dlhé stáročia premenil? Poďte to s nami preskúmať...

PREČO SRDCE A RUŽA?

Áno, Valentín je sviatok lásky, ale prečo je dnes jej symbolom práve červené srdce? Prapôvodcom dnešného štylizovaného srdca nebol ani tak vnútorný orgán, ako skôr spojené listy figovníka alebo brečtanu, ktorý v starovekom Grécku a Ríme symbolizoval večnú lásku. Červenú farbu a dnešný význam získalo „naše“ srdce medzi 13. až 16. storočím v dobe rytierskej kultúry, kedy bola láska k nedostupným vydatým paniam ospevovaná trubadúrmi.

Okrem srdca je symbolom vášnivej lásky tiež ruža, hlavne červená. A viete, že túto kvetinu dostávajú ženy na Valentína najčastejšie? Bude to asi tým, že to bola obľúbená kvetina Venuše, rímskej bohyne lásky.

LÁSKA A ČOKOLÁDA – DOKONALÁ KOMBINÁCIA

Pri príležitosti dňa svätého Valentína sa údajne po celom svete predá viac než 100 miliónov čokoládových bonboniér v tvare srdca. A čudujete sa? Keď si pochutnávate na čokoláde, vyplavujú sa vám rovnaké hormóny šťastia a pohody, ako keď ste čerstvo zamilovaní. Takže ak svojej milovanej bytosti darujete na Valentína čokoládu, úspech bude zaručený. :o) A ešte dve perličky na záver: čokoládu zbožňoval aj známy milovník Casanova a prvú valentínsku bonboniéru predstavil Richard Cadbury už v roku 1868.

VEČNÍ MILENCI RÓMEO A JÚLIA

Kto by nepoznal najznámejšiu zamilovanú dvojicu na svete?! Dvaja verní Shakespearovi milenci, ktorých ani smrť nerozdelí. A tak nie je divu, že je Valentín spojený aj s nimi. Každý rok v tento sviatok dostane talianske mesto Verona, dejisko hry Rómeo a Júlia, približne 1 000 listov adresovaných Júlii. O čo v nich asi pisateľky žiadajú túto nesmrteľnú milenku? ;o)

LÁSKA MÁ VEĽA PODÔB…

Vedeli ste, že niektorí ľudia dávajú na Valentína darčeky aj svojim štvornohým priateľom? Niekomu to môže pripadať prehnané a bizarné, pre iných je to vyjadrenie náklonnosti k bytostiam, ktorých láska je bezpodmienečná. Lásku skrátka nájdete všade.

ČO DAROVAŤ NA VALENTÍNA?

Podľa prieskumov patria medzi najobľúbenejšie Valentínske darčeky, okrem čokolády a kvetín, tiež romantické večere, darčekové poukazy, parfumy, spodná bielizeň a šperky. A čo svojej milovanej osobe darujete tento rok vy?

Zdroje: www.dormeo.cz, www.vitenevite.cz, www.pohodovazena.cz