INŠPIRÁCIE NA JARNÝ REŠTART DOMÁCNOSTI

Jar, to je každý rok nový začiatok. Príroda sa prebúdza, dni sa predlžujú. Akoby svet nasal zo slniečka životodarnú energiu a teraz ju všade rozdáva. Aj my ľudia máme pocit, že si po dlhej zime musíme urobiť poriadok nielen v sebe, ale aj okolo seba. Proste taký každoročný upratovací reštart. Pripravili sme pre vás pár praktických rád, ako čo najrýchlejšie zvládnuť jarné upratovanie a ako sa po zime postarať o izbové rastliny, aby vám celý rok prospievali. Prajeme pohodové prvé jarné dni! :o))

JARNÉ UPRATOVANIE JEDNÝM VRZOM!

 1. Vyhraďte si jeden deň, napríklad cez víkend, a ten venujte celý upratovaniu. Stihnete určite viac, ako keď každý deň upracete len trochu. A navyše to budete mať rýchlejšie za sebou. ;o)
   
 2. Určite si, v akom poradí budete svoju domácnosť upratovať. Odporúčame začať spálňou a skončiť kúpeľňou a záchodom. Je predsa škoda vylievať špinavú vodu z celého bytu do už čistého záchodu. Tiež dajte prednosť kuchyni pred kúpeľňou - v čistej vani vám bude ľúto umývať odpadkový kôš alebo odkvapkávač na riad.
   
 3. Upratujte od stropu k podlahe. Začnite vymetať pavučiny zo stropu a okien, potom umyte okná (vrátane rámov), parapety, vysajte prach, umyte dvere a až ako posledná príde na rad podlaha.

 1. Zamerajte sa na miesta, kde sa koncentruje prach - koberce, radiátory, záclony či závesy, a zbavte sa ho buď vysávačom, alebo vypraním v práčke.
   
 2. Pri odstraňovaní prachu stavte na vysávač s rôznymi typmi nástavcov. Mopom len vírite prach a nedostanete sa všade.
   
 3. Urobte si inventúru v špajze a skontrolujte, či sa vám v múke, šošovici či iných potravinách neusídlili mole či mravce.
   
 4. Zbavte sa starých vecí a všetkého, čo pripomína zimu. Určite máte doma plno zbytočných vecí, oblečenia či dekorácií, ktoré už buď nepoužívate a len vám zaberajú priestor, alebo už sú škaredé a poškodené. Napríklad sušené kvety zo zimnej dekorácie nahraďte živými, a hneď vám bude doma veselšie. :o)

PRIPRAVTE IZBOVÉ KVETY NA JAR

 1. Presádzajte a hnojte. Po zime sa kvety prebúdzajú z vegetačného pokoja a začínajú viac rásť. Potrebujú v kvetináči viac priestoru a živín, teda väčší kvetináč a novú hlinu. Presadené rastliny začnite hnojiť cca tri týždne po presadení.
   
 2. Skontrolujte škodcov. Po zime sa nebudia len kvety, ale aj ich škodcovia - hmyz, plesne, atď. Preto kvety prezrite, a keď sa vám niečo nebude zdať, poraďte sa s odborníkom.

 1. Urobte jarný strih. Odstráňte z kvetín zaschnuté a zažltnuté listy alebo výhony, aby mali dosť sily na nové listy a kvety. Rozlúčte sa s kvetinami, ktoré z nejakého dôvodu neprospievajú.
   
 2. Doprajte kvetinám jarnú očistu. Utrite prach z listov alebo ich osprchujte. Väčšina izbových rastlín je z trópov, takže im vlhkosť pristane. Odporúčame ich aj občas rosiť.

Zdroje: idnes.cz/hobby, living.iprima.cz