INŠPIRÁCIE NA DOMÁCE VEĽKONOČNÉ PRÍPRAVY

Veľká noc sa blíži, a pretože teraz trávime veľa času doma s deťmi, chceme vám ponúknuť zopár tipov na predveľkonočné prípravy, ktoré vaše zlatíčka zabavia a vás aspoň na chvíľu privedú na veselšie myšlienky. Tak s chuťou do toho! :o)

FAŠIANGY, TURÍCE, VEĽKÁ NOC PRÍDE...

Nezabudnite si s dostatočným predstihom zasiať jačmeň alebo pšenicu, aby vám stihla do Veľkej noci vyrásť dostatočne hustá a vysoká siatina. Ako nádobu môžete použiť prútený košíček s igelitovou vložkou alebo napríklad kvetináč v pastelových jarných farbách. Do sviežej zelenej trávičky potom „posaďte“ kraslice alebo zapichnite sliepočky či zajačiky, ktoré si deti môžu vyrobiť z farebného papiera a nalepiť na špajdľu. A veselá veľkonočná dekorácia je na svete! ;o)

JA CHCEM IBA MÁLIČKO, MAĽOVANÉ VAJÍČKO...

Samozrejme nesmieme vynechať zdobenie vajíčok. Aj keď je to výsada skôr dievčatiek, prizvite určite aj chlapcov, ak sa budú chcieť pripojiť. Dievčatká zas potom pre zmenu pomôžu s pletením korbáčov.

Vajíčka môžete nafarbiť klasicky do potravinárskych farieb a potom ich ozdobiť samolepkami s veľkonočnými vzormi. Alebo si na ne drobci môžu voskovými či temperovými farbami namaľovať, čo im len napadne. Ale môžete vyskúšať aj iné, netradičnejšie spôsoby.

Skúste napríklad vosk. Stačí vám k tomu ceruzka a do nej zabodnutý kovový špendlík, ktorý namáčate do rozohriateho vosku a ten potom nanášate na vajíčko. Vosk potom z vajíčka zotrite nožom.

Alebo môžete použiť postup, ktorý používali na zdobenie naše babičky. Natrhajte s deťmi zelené lístky rôznych tvarov, gázou ich pevne pripevnite na vajíčko, a to potom uvarte vo vode so šupkami z cibule. Po uvarení gázu a lístky odstráňte a získate krásne hnedé vajíčka s prírodnými vzormi. Čím viac je vo vode cibuľových šupiek, tým tmavší odtieň hnedej vám vznikne. Hotové vajíčka vyleštite masťou alebo maslom.

Veľmi pekné sú aj 3D vajíčka. Určite doma nájdete kúsky farebných látok, ktoré už nebudete potrebovať. Tak ich s deťmi nastrihajte a polepte nimi vajíčka podľa fantázie.

PEC NÁM SPADLA, PEC NÁM SPADLA…

Nie, nebojte sa, toto nebude návod na deštrukciu vašej kuchyne. Naopak, chceme vám vnuknúť nápad na spoločné, pokojné pečenie s deťmi. Vraj sa to vylučuje? Nebojte sa, ide to! :o)

Či už sa pustíte do tradičného mazanca, baránka alebo judášok, vždy môžete k pečeniu pripojiť zaujímavý príbeh. Dietky budú pozorne počúvať a vy stihnete bez problémov upiecť. Rozprávajte im napríklad, že baránok je v kresťanstve symbolom Ježiša Krista, ktorý sa obetoval za spásu sveta. A mazanec symbolizuje svojím tvarom slnko, víťazstvo dňa nad nocou, jari nad zimou, života nad smrťou. Medové judášky zasa získali svoje meno po Judášovi, ktorý zradil Ježiša Krista. Skrátka, čo dobrota, to symbol! ;o)

ZLATÁ BRÁNA OTVORENÁ, ZLATÝM KĽÚČOM PODOPRENÁ…

Podľa klasickej povery sa na Veľkú noc na Veľký piatok otvárajú skaly a vydávajú svoje poklady. Nemusíte ale hneď s deťmi vyrážať do hôr, aby ste našli poklad. Pripravte vlastné hľadanie „pokladu“ napríklad na záhrade alebo aj doma. A spoločne potom po ňom pátrajte. Do pokladu ukryte sladkosti alebo veľkonočné drobnosti, ktoré vašim ratolestiam urobia radosť.

A JA SOM VÁM VEĽKÝ PÁN, ČERVENÝ SOM TULIPÁN…

Urobte si doma jar. Jednoduchú veľkonočnú dekoráciu zvládnete spoločne s detičkami ľavou zadnou! :o) Stačí vám k tomu ľubovoľne veľká sklenená váza, jarné kvety – tulipány, narcisy, hyacinty... a trochu machu. Kvety umiestnite do vázy, zafixujte ich machom a mach mierne zalejte. A jar je tu!