AKO ZABAVIŤ DETI A NEZBLÁZNIŤ SA Z TOHO

Je to zvláštna doba. Nikam nemôžeme chodiť, vídame sa prakticky len s pár ľuďmi a viacerým z nás deti zostali doma, takže sme sa navyše stali učiteľkami, kuchárkami aj družinárkami v jednej osobe. Okrem toho niektorí z nás ešte pracujú z domu. Takže máme hotový kolotoč. ;o)

Nie je to jednoduchá situácia, ale na druhej strane, vo všetkom zlom je vždy niečo dobré. Máme možnosť tráviť so svojimi deťmi oveľa viac času ako predtým, kedy sme ich videli len ráno pri raňajkách a potom až pri večeri. Tak sa chopme tejto jedinečnej príležitosti a skúsme ju využiť najlepšie, ako to len pôjde.

Ponúkame vám pár tipov na aktivity, keď budete mať chuť, môžete ich spoločne so svojimi ratolesťami vyskúšať. Vyberali sme také, ktoré nie sú úplne bežné, pretože je nám jasné, že počas jarného „uzavretia“ ste vyskúšali už všeličo. Tak, poďme na to!

Čo robiť vonku?

Nevľúdny november je síce za dverami, dni sa skracujú, ale ísť von ešte môžeme. A aby sme si všetci zachovali zdravý rozum, tak proste aj musíme! Prechádzka jesenným lesom je balzam na nervy. A keď ju doplníte nejakou zábavou, deti to ocenia. A navyše pohyb na čerstvom vzduchu nám všetkým urobí viac ako dobre. :o)

 • Pustite sa do lesného spoznávania a hľadania. Nazbierajte rôzne listy, plody či kôru a priraďte ich k správnym stromom. Alebo ich zamiešajte a hádajte, aký plod a list k sebe patria. Určite si jeden strom, a potom ho hľadajte medzi ostatnými. Vytlačte si na papier obrázky rôznych stromov či húb, tak ich budú deti spoznávať sami.
 • Hľadajte kešky. Geocaching je skvelá príležitosť, ako na prechádzkach objaviť menej známe miesta a niečo zaujímavé sa o nich dozvedieť. Väčšinou tam býva aj menej ľudí, takže nemusíte mať nasadené rúško. Na niektoré kešky navyše potrebujete aj domácu prípravu, takže deti zamestnáte aj doma. Veď nájsť poklad, je predsa super! :o))
 • Postavte domček pre škriatkov a víly. V lese je veľa materiálu, z ktorého môžu vaši nezbedníci vytvoriť čarovné obydlie pre rozprávkové postavičky – vetvičky, šišky, mach, kôra... Teraz už len vyberte pekný strom s koreňmi, kde sa bude domček krásne vynímať a pridajte k tomu ešte vlastnú rozprávku, napríklad o škriatkovi Javoráčikovi. :o)
 • Využite kamienky. Sú všade okolo nás a dá sa s nimi robiť veľa super vecí. Napríklad, do diaľky alebo do vody, dopraviť ich na určené miesto (raz na hlave, inokedy na chrbte, na lakti, či na nohe) alebo z nich postaviť nejakú sochu. Ploché kamienky si môžete odniesť domov a niečo pekné na ne nakresliť (najlepšie permanentnými alebo akrylovými fixkami).
 • Zbierajte listy, gaštany, žalude... A donesiete si domov veľa materiálu na tvorenie. Na farebné listy nakreslíte tváričky, z gaštanov, žaluďov a špajdlí vytvoríte postavičky a môžete si s nimi doma zahrať napríklad divadielko.
 • Zahrajte sa na lesných detektívov. Povedzte deťom, nech prinesú z lesa niečo hladké, ťažké, pichľavé, drsné, jemné, atď.
 • Prejdite sa po drevách. Vyskúšate si udržať balans a podporíte detskú statočnosť.
 • Skúste zvieraciu pantomímu. Jeden z hráčov bude napodobňovať nejaké zviera a ostatní budú hádať, ktoré to je.
 • Súťažte o najvyššiu vežu. Nájdite v lese čo najviac prírodného materiálu a postavte z neho vežu. Najvyššia veža, ktorá nespadne, vyhráva.
 • Naplánujte hru so šípkami. Vymyslite kratšiu trasu po lese (alebo po záhrade) so stanovišťami a úlohami. Deti sa budú orientovať podľa šípok z konárikov a úlohy postupne plniť.

A čo doma?

Je to miesto, kde teraz trávime najviac času, takže nuda tu vznikne raz-dva. A aby sa naše detičky nestali závislé na internete a TV, mali by sme im občas ponúknuť aj inú alternatívu, ako tráviť voľný čas.

 • Zapojte deti do upratovania. A rozhodne to skúste zábavnou formou. Môžete im stopovať čas alebo im pustiť nejakú svižnú pesničku. Upratovacie úlohy môžete spísať na papier a udeľovať body alebo pečiatky za ich splnenie. S vidinou malej odmeny im pôjde práca určite od ruky. ;o)
 • Usporiadajte módnu prehliadku. Tento tip čiastočne súvisí s predchádzajúcim. Pri upratovaní detského alebo aj dospeláckeho šatníka môžete vytvoriť všelijaké módne kreácie a predviesť ich ostatným s hudobným sprievodom.
 • Otvorte si doma obchod. Postačí vám k tomu pár väčších krabíc na obchodík, kde vaši malí predavači môžu ponúkať knižky, kozmetiku, potraviny či oblečenie. Platiť sa môže vlastnoručne vyrobenými bankovkami. Výhodou je, že nakupovať sa smie aj v núdzovom stave. :o)
 • Postavte bunker. Je to skvelé útočisko pred okolitým svetom. Najlepší bunker je pod stolom vyrobený zo starých prestieradiel alebo diek. A krásne sa tam zaspáva!
 • Vytiahnite staré fotoalbumy a vyhrabte fotky z počítača. Deti budú prekvapené, že aj vy ste mali kedysi desať a že oni sami sa pohybovali po štyroch.
 • Zatancujte si na poriadny hit. Uvoľníte tým napätie a deti vás uvidia v prekvapivo inom svetle. A dajte volume na maximum! Susedia to jedenkrát vydržia.
 • Urobte si skákaciu hru škôlka. Napríklad v predsieni alebo inde, kde nájdete dosť miesta. Na obrysy a čísla použite lepiacu pásku a namiesto kamienka plastové viečko.
 • Schovávajte veci alebo sami seba. A hľadajte. Predmetom môže vykukovať rožtek. Alebo určite písmeno a hľadajte veci, ktoré na neho začínajú.
 • Zostavte prekážkovú dráhu. Zo stoličiek, povrázkov, skladacích schodíkov, preliezacích tunelov a ďalších prekážok, ktoré doma nájdete. Deti dráhu nemusia prejsť len po dvoch, ale napríklad aj po štyroch alebo sa môžu plaziť.
 • Držte čiernu hodinku. Zhasnite svetlá, zapáľte sviečky a rozprávajte si pod perinou rozprávky alebo rodinné príbehy z čias, kedy boli vaše deti malé.