Upečme si chutné Vianoce

Vianoce sú najkrajším obdobím roka vďaka svojej výnimočnej atmosfére, ktorá nás spája, pripomína nám, že v živote je nadôležitejšia láska a vzájomné porozumenie a prináša nám príležitosť oddýchnuť si a stráviť pokojný čas v kruhu najbližších. Využime tieto sviatky naplno, relaxujme, pozerajme rozprávky, prechádzajme sa bielou zimnou krajinou a upečme si niečo dobré. 😋

➡️ Súprava hrnčekov, termohrnček z nerezovej ocele, objem 300 ml a keramický hrnček, objem 400 ml – 10 €

Dostaňte sa do vianočnej nálady

Pečenie počas vianočného obdobia je špecifická disciplína. Každá oblasť a dokonca aj každá rodina má svoje originálne vianočné recepty, ktoré sa dedia a uchovávajú z generácie na generáciu. Spomeniete si, ako neodolateľne rozvoniavala kuchyňa vašej babičky, keď ste boli deti a prišli k nej na návštevu? Najradšej by ste okamžite zo všetkého ochutnali! Ideálne bude, keď sa ešte pred samotným zahájením vianočných príprav pohodlne usadíte, uvaríte si voňavý čajík alebo punč, či vínko s klinčekmi, škoricou a citrónom, čím si navodíte pravú vianočnú náladu a popremýšľate, do čoho všetkého sa vlastne tento rok chcete vo svojej kuchyni pustiť. A my vás samozrejme radi inšpirujeme.

➡️ Zátka na víno, vianočná, rôzne vzory – 2,50 €

Začnite medovníčkami

Viete si predstaviť sviatky bez typických vianočných medovníčkov? Na internete nájdete naozaj množstvo receptov a rád, ako upiecť dokonalé, hneď mäkké medovníčky a ako ich čo najkrajšie vyzdobiť. Mrknite sa na napríklad na dlhými rokmi osvedčený recept vychýrenej medovnikárky pani Mirky Cingelovej, ktorá pečie prekrásne a chutné medovníky do celého sveta a uvidíte, že pripraviť medovníčky je skutočná veda a ovplyvniť ich môže veľa faktorov od správneho pomeru ingrediencií, cez samotnú prípravu a vaľkanie cesta, až po kvalitu vašej rúry na pečenie.

➡️ Plech s formičkami, so súpravou 22 plastových formičiek na vianočné pečivo, rozmery plechu: 43 x 29 cm – 4 €

➡️ Súprava formičiek 8 ks, používajú sa ako pečiatky, na vianočné pečivo – 1,30 €

➡️ Silikónová doska, s potlačou, na výber: 40 x 50 cm – 5 €, 50 x 70 cm – 7 €

➡️ Súprava pečiatok 3 ks, s formičkami, na vianočné pečivo – 2,50 €

➡️ Valček na cesto, silikónový, s kovovými rukoväťami, na výber: červený alebo šedý – 4 €

Koľko má kapor šupín, toľko bude peňazí

Chutné jedlo najlepšie vynikne na slávnostne prestretom stole. A nezabudnite si pod tanier položiť šupinu z kapra. Rybie šupiny totiž pripomínajú mince, a tak mali zaistiť hojnosť v rodine aj na ďalší rok. Vianočná noc je predsa plná zázrakov! ✨

➡️ Vianočný obrus, so striebornou potlačou, rozmery: 140 x 240 cm – 7 €

➡️ Vianočný behúň, so zlatou alebo striebornou potlačou, rozmery: 38 x 150 cm – 2,50 €

Zostavte si štedrovečerné menu

Večera na Vianoce pozostáva z viacerých jedál, s ktorými sa bežne počas roka nestretávame, aby si udržali svoje čaro. Celý deň sa tiež môžeme postiť, aby sme si spoločnú večeru dosýta užili.

Koľko máme vlastne chodov?

Pre naše žalúdky je vždy dobré, keď jedlo dávkujeme postupne. Nezabudnite ale, že na vás čaká niekoľko predkrmov a hlavný chod, preto sa neprejedzte hneď na začiatku. Stačia malinké porcie, aby ste si do sýta užili rozmanitosť štedrovečerného menu. A tiež sa nie je kam ponáhľať. Doprajte si spoločný čas a nebojte sa natiahnuť večeru čo najdlhšie.

Nezabudnite na cesnak

... aby ste boli počas celého roka silní a zdraví. O pevné zdravie pre seba a celú rodinu prosí predsa každý. A cesnak nám tiež krásne naštartuje trávenie, preto je dobré začať práve s ním. Dajte si malý kúsok cesnaku a odhryznite si trošku z chlebíka, keby bol pre vás cesnak príliš silný.

Sladký ako med

Na štedrovečernom stole proste nemôžu chýbať vianočné oblátky s medom. Med je nielen úžasne liečivý, ale tiež nám symbolicky pripomína, ako by sme k sebe mali správať.

A ďalším predkrmom sa stáva...

Súčasťou večere bývajú opekance, bobaľky či pupáčiky, čo sú rôzne názvy pre pečené guľôčky z kysnutého cesta, ktoré sa najčastejšie podávajú posypané makom a poliate roztopeným maslom. Najmä na východe krajiny majú silnú tradíciu.

➡️ Forma na pečenie, rozmery: 28 x 15,2 x 7,5 cm – 4 €

➡️ Plech na pečenie, obdĺžnikový, rozmery: 38,2 x 24,2 x 3,5 cm – 5 €

➡️ Kuchynská rukavica, silikónová, s úchytkou na zavesenie – 4 €

Konečne kapustnica

Vôňa kapustnice je ďalším typickým znakom Vianoc. Moja starká hovorievala, že kapustnica je najlepšia až na piate ohriatie. Vždy uvarila ten najväčší hrniec kapustnice a pred podávaním ho ohrievala celý, teda až na piaty deň bola polievka ideálna. Ale nie vždy tak dlho vydržala. 😄 Niektoré rodiny pridávajú mäso a klobásku, iné sa držia kresťanskej vegetariánskej verzii. Niektoré gazdinky do nej pridávajú slivky a smotanu, iné preferujú čistú, kyslú chuť. Nuž, iný kraj, iný mrav.

Základom je ryba

Kedysi sa na Slovensku večerali najmä varené či pečené pstruhy a zubáče, ale postupne ich v 50. rokoch nahradil obľúbený vyprážaný kapor, alebo dnes čoraz populárnejší losos. A čo k rybke? Má snáď niekto z detstva zafixovanú inú prílohu ako zemiakový šalát? Skúste ho tento rok pripraviť v zdravšej verzii, napríklad bez majonézy.

➡️ Hlboká panvica, s nepriľnavým povrchom a skleneným vekom, ø 32 cm, výška 7 cm, vhodná pre indukčné sporáky – 12 €

➡️ Panvica s nepriľnavým povrchom, ø 28 cm, vhodná pre indukčné sporáky – 7 €

➡️ Teplovzdorná zapekacia misa, objem 5,8 l – 7 €

➡️ Súprava dosiek 2 ks, bambusová, rozmery dosiek v súprave: 28 x 20 cm, 33 x 24 cm – 5 €

A čo dezert?

Ak sa do vás po tejto náloži ešte niečo vojde, zakončite večeru zákuskom v podobe typického vianočného štedráka ako symbolu hojnosti a štedrosti. Obsahuje ingrediencie, ktoré sa v minulosti používali do plniek väčšiny slovenských koláčov – mak, orechy, lekvár a tvaroh.

Prajem vám veselé, chutné, pokojné a vydarené Vianoce!

➡️ Sklenená dóza, s keramickým vekom a bielymi alebo červenými vianočnými ozdobami, objem 3,5 l – 5 € alebo objem 4,5 l – 6 €